Parametrics
Absolute maximum ratings: (1)Ambient Operating Temperature: -40° C to 85° C for Industrial grade; 0° C to 70° C for Commercial grade; (2)Storage Temperature: -55° C to 125°C; (3)Applied Input Voltage: -0.5V to 4.6V; (4)Applied Output Voltage: -0.5V to 4.6V; (5)VCC to Ground Potential: -0.5V to 4.6V; (6)CIN, Input Capacitance: 6 pF max at VIN = 0V; (7)COUT, Output Capacitance: 8 pF max at VOUT = 0V.
Features
Features: (1)Serial Peripheral Interface (SPI) compatible -- Mode 0 and Mode 3; (2)8,388,608 x 1 bit structure; (3)256 Equal Sectors with 4K byte each: Any Sector can be erased individually; (4)16 Equal Blocks with 64K byte each: Any Block can be erased individually; (5)Single Power Supply Operation: 2.7 to 3.6 volt for read, erase, and program operations; (6)Latch-up protected to 100mA from -1V to Vcc +1V; (7)Low Vcc write inhibit is from 1.5V to 2.5V.
Diagrams
 MX25001SN1 |
 JAE Electronics |
 Automotive Connectors Sckt HOUSING 6.7MM |
 Data Sheet |
 MX25002PN1 |
 JAE Electronics |
 Automotive Connectors 2P Pin Housing 6.7mm COAX |
 Data Sheet |
 MX25A02NF1 |
 Automotive Connectors IN VEH COAXIAL CONN 6.7MM CONT SPACING |
 MX25L1006EMI-10G |
 IC FLASH SER 3V 1MB 8SOP |
 MX25L1006EZUI-10G |
 IC FLASH SER 3V 1MB 8USON |